اخبار

اجرای طرح کاپ در 3 منطقه تهران

26 مرداد 1399

صدرالدین علیپور با اشاره به آغاز زمان اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) در مناطق ۲۲، ۲۱ و ۶ گفت: پیش از شیوع ویروس کرونا، طرح کاپ به صورت پایلوت در برخی از شهرک های مسکونی و ساختمان های اداری اجرا می شد. در قالب این طرح مخازن جداگانه ای در ساختمان ها تعبیه می شد و شهروندان به صورت مجزا پسماندهای خود مانند شیشه، ظروف پِت، پلاستیک و ... را در مخازن قرار می دادند. در نهایت نیروهای پسماند هفته ای یک یا دوبار در ازای پرداخت هزینه، پسماندهای خشک را جمع آوری می کردند. وی با بیان اینکه اجرای محدود این طرح آن هم در مدت زمان کوتاه منجر به کاهش دفن پسماند از حدود ۷ هزار و ۲۰۰ تن به ۴ هزار و ۸۰۰ تن شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر اینکه اجرای طرح کاپ تحول عظیمی در زیست شهری شهروندان ایجاد می کند، توضیح داد: یکی از دلایل مهم حضور زباله گردها و به طور کلی زباله گردی در شهر این است که مردم پسماندهای خشک باارزشی را که برای مافیای زباله گردی منبع درآمد سرشار است، به راحتی در سطل های زباله می اندازند. طبیعی است در این شرایط عده‌ای سودجو به فکر کسب منافع حداکثری باشند. اما اگر این دور باطل تعطیل شود، نه تنها پدیده زباله گردی کم رنگ می شود، بلکه حجم تولید پسماند نیز کاهش می یابد.

با شیوع ویروس کرونا، عملیات تفکیک زباله به طور کامل در شهر متوقف شد. با این وجود با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا  قرار بر این شد، تا اجرای طرح کاپ در برخی از مناطق از سر گرفته شود. به طور مثال در شهرک «والفجر» واقع در منطقه  ۶ مجددا آغاز شد و ساکنان آن با گذراندن دوره های آموزشی لازم، ۳۰۰ مخزن مجزای پسماند خشک و تر را دریافت کردند. اصرار سازمان پسماند بر اجرای طرح کاپ درحالیست که سازمان این روزها بیش از سایر زیرمجموعه های شهرداری با مشکلات ناشی از ویروس کرونا مواجه است و علاوه بر ساماندهی زباله های عفونی، مسئولیت حفظ جان ۱۴ هزار پاکبان را بر عهده دارد.

شاید بتوان اجرای طرح کاپ آن هم در شرایط فعلی را مصداقی از وطن دوستی دانست و گفت آن ها که ایران را دوست دارند، زمینش را آلوده نمی کنند.